Online finanční úřad – revoluce ve vyřizování daní

28. 2. 2021

Jak pomůže finanční úřad online běžnému občanovi?

Přinese hlavně zjednodušení, zrychlení a větší komfort elektronické komunikace s finančním úřadem, a to bez nutnosti chodit osobně na úřad. To vše v přehledném rozhraní, ve kterém se snadno zorientujete a rychle vyřídíte své daňové povinnosti. Vaším osobním daňovým kalendářem na ně budete automaticky upozorněni a následně informováni, že všechna vaše podání jsou úplná a správně vyplněná.

V čem konkrétně zlehčí online úřad život oproti současnosti?

Lidé, kteří dosud podávali daňové přiznání v papírové podobě, mohou nově daně vyřídit přes online finanční úřad. To znamená přihlásit se a vše vyřešit snadno a elektronicky. Při papírovém podání byli lidé nuceni udělat spoustu administrativních úkonů včetně vytištění vyplněného formuláře a následného vystání fronty na úřadě nebo na poště. Nakonec byli často kontaktováni pracovníky finančního úřadu s žádostí o doplnění či opravu údajů, když se dopustili chyb při vyplňování formulářů.

Elektronické podání přiznání je možné už nyní, v čem je tedy novinka?

Ano, už dnes mohou lidé podávat svá přiznání elektronicky. Ale příliš to nedělají i proto, že k tomu často potřebují služeb účetních nebo daňových poradců. Online finanční úřad to má změnit a provést občana krok po kroku tak, aby to zvládl úplně každý. Vedle možnosti podat přiznání online nabízí uživatelům interaktivní formuláře s nápovědami, maximální možnou automatizaci vyplnění údajů, kontrolu případných chyb, osobní daňový kalendář či notifikace o blížící se povinnosti. Online úřad přinese i možnost snadnějšího a moderního placení daní pomocí zobrazených platebních informací. Platba prostřednictvím QR kódu je již samozřejmostí.

Jak se do online finančního úřadu přihlásím?

Rychlé, elektronické a snadné přihlášení je velkou novinkou. Standardně je možné přihlášení prostřednictvím vaší datové schránky. Nově je ale možné využít přihlášení elektronickým ověřením identity. Tento způsob přihlášení nabízí možnost ověření identity elektronickou občankou, funkcí mojeID, či přes bankovní identitu. Bankovní identita má potenciál nabídnout v průběhu roku 2021 snadné elektronické přihlášení až 5,5 milionu klientů internetového bankovnictví. Aktuálně ji nabízí Česká spořitelna, ČSOB a Komerční banka.

Můžu kombinovat paušální daň a online finanční úřad?

Paušální daň má stejně jako online finanční úřad za cíl nabídnout lidem maximálně jednoduché a pohodlné řešení daňových povinností s co možná nejméně papírováním. Samozřejmě pokud člověk přistoupí k paušální dani, odpadne mu povinnost podávat přiznání k dani z příjmů. Stále však může online úřad využít k vyřešení ostatních daní.

Nahradí elektronická řešení daní papírová přiznání úplně?

Papírová přiznání rozhodně úplně nezmizí. Pro občany, kteří preferují podání v papírové podobě, a to buď osobně nebo poštou, bude tato možnost samozřejmě zachována.